SALON OPTYCZNY

OPTYKA - OKULISTYKA - OPTOMETRIA - TERAPIA WIDZENIA

SZYBKI KONTAKT


 Wąbrzeźno - Kościuszki 2

tel. 56 687 01 61

Grudziądz - Waryńskiego 6

tel. 604 577 886

Rodzaje soczewek

Rodzaje soczewek okularowych ze względu na rodzaj materiału użytego do produkcji:

 

Soczewki mineralne – potocznie nazywane szklanymi – posiadają korzyści w postaci najniższej ceny oraz powierzchni bardzo wytrzymałej na zarysowania i wysokie temperatury. Dzięki tym właściwościom rzadziej ulegają zniszczeniu aniżeli soczewki plastikowe. Jednak, niestety łatwo się tłuką, w przeciwieństwie do soczewek plastikowych i są dużo cięższe. Polecane są w niektórych zawodach i określonych sytuacjach. Główne zalety soczewek mineralnych to:

  • wytrzymała na zarysowania powierzchnia
  • niska cena

Soczewki organiczne – plastikowe – charakteryzują się dużą wytrzymałością na zniszczenie, łatwością montażu i dużą lekkością, przez co bardzo wygodnie się je nosi. Dodatkowo można zwiększyć ich odporność na zarysowania, poprzez zastosowanie specjalnych metod wykończenia – utwardzonych powłok. Niektóre z nich pokrywane są powłokami chroniącymi przed UV, czy zaciemniającymi. Główne zalety soczewek plastikowych to:

  • duża lekkość w porównaniu do soczewek mineralnych
  • wytrzymała na zniszczenia oraz na zarysowania powierzchnia (po zastosowaniu powłok utwardzalnych)
  • dostępność soczewek z różnego rodzaju powłokami – antyrefleksyjnymi, zabezpieczającymi przed UV, barwionymi (fotochromowymi).

Zarówno soczewki mineralne jak i organiczne wykonywane są w wersji z wyższym współczynnikiem załamania światła w odniesieniu do standardu. Powoduje to, że są one cieńsze i lepiej przepuszczalne dla światła.

 

Współczynnik załamania światła (inaczej indeks) w soczewkach:

  • mineralnych – wynosi od 1,7 do 1,9 co powoduje, że soczewka jest cieńsza do 52%
  • organicznych – wynosi od 1,61 do 1,74 co powoduje, że soczewka jest cieńsza do 40%. Soczewka 1,74 jest obecnie najcieńszą i najlżejszą soczewką dostępną na rynku.